Новини  
Реєстри  
Терміни  
Закачка  
Гостьова  
 
   
 
Училище ім. С. Ф. Грушевського (1911)
Київ м., Подільський р-н, Куренівка іст. місц., Фрунзе вул., 164
Статус: Пам'ятка архітектури місцевого значення
Стиль: Український модерн
Тип: Громадські

Будівля міського училища була збудована у 1908-1911 (архітектори Кричевський В. Г., Брадтман Е. П.) за заповітом С. Ф. Грушевського.

Події і персоналії
Сергій Федорович Грушевський (1833-1901) був сином диякона. Він здобув вищу освіту, закінчив Київську духовну академію, але свячення не прийняв, а почав учителювати, і згодом став знаним педагогом. Він склав зразковий підручник церковнослов'янської мови для школи, який став широкоуживаним в Російській імперії.
У 1866 в родині Грушевських народився син - Михайло, майбутній видатний науковець і публіцист, президент Української Народної Республіки, голова Центральної Ради.

У 1912 пожежа знищила дах будівлі.

 
Училище на Куренівці. Фото 1920-их.

Після пожежі 1943 споруду знову відбудовували. Під час цієї відбудови форма даху була спотворена.

Під час ремонтів 1970-1990-их декор фасадів був частково втрачений, а частково - захований під тиньком.

Архітектура
Будівля П-подібна в плані, триповерхова, цегляна, накрита високим чотирисхилим дахом. Вікна шестикутні і напівциркульні. Фасад прикрашений трикутними і круглими нішами з орнаментом із глазурованої плитки. Первісно фасади були прикрашені також дрібними оранжевими плитками, що були ритмічно вкраплені в стіни (втрачено). Входи до будівлі виявлено висунитими вперед ганками, накритими дахами.
Училище - яскравий зразок українського модерну, в якому вдало поєднано народну барвистість та раціоналізм, зважено естетику і функціональність.

         
Училище ім. С. Ф. Грушевського, м. Київ. Фото 2006.

 
Флігель училища. Фото 2006.

Версія для друку